Před 100 lety a jedním dnem, přesně 25. prosince 1915, se v dnešním Divadle Rokoko uskutečnilo první představení tehdejšího Kabaretu Rokoko. Divadlo ke svému skutečně výjimečnému výročí připravilo řadu akcí, které mimo jiné připomněly i plejádu známých osobností, které se o oblibu této divadelní značky postaraly v průběhu celého století.
Městská divadla pražská jubileum připomínají už od září. Do akce pod názvem „100 let ve 100 dnech!“ se vešla unikátní publikace, která mapuje umělecké aktivity Divadla Rokoko od počátků až po současnost, putovní výstava archivních fotografií, z nichž některé jsou k vidění úplně poprvé, různé kvízy, soutěže a slevové akce pro návštěvníky.
Za připomenutí určitě stojí série slavných jmen, která znají nejen návštěvníci této scény. Od prvního ředitele tehdejšího kabaretu Karla Hašlera a jeho následovníků Eduarda Basse, Vendelína Budila, Járy Kohouta, až po Vlastu Buriana. Premiéru zde měla v roce 1935 hra Voskovce a Wericha Balada z hadrů. Od roku 1958 se s Rokokem pojí soubor Darka Vostřela a řada pěveckých hvězd včetně Evy Pilarové, Waldemara Matušky, Hany Hegerové nebo skupin Golden Kids a Olympic.
Od poloviny sedmdesátých let minulého století se Rokoko stalo součástí Městských divadel pražských. Na jeho jevišti vystupovali například Svatopluk Beneš, Stella Zázvorková, Boris Rösner, Naďa Konvalinková a Václav Postránecký. Od roku 2005 zde působí herecký soubor Městských divadel pražských pod vedením ředitele Ondřeje Zajíce a uměleckého šéfa Petra Svojtky.
Právě Ondřej Zajíc popsal nezastupitelnou historickou funkci scény: „Divadlo Rokoko je unikátní prostor. Proč si to myslím? To je prosté. Kolik svatostánků zasvěcených kultuře jsme schopni vyjmenovat na tak významném, ale bohužel i trochu ušmudlaném místě, jako je Václavské náměstí? Z pohledu kultury je identita tohoto prostoru velice tektonická, dalo by se říci až macešská. A že přímo na „Václaváku“ existuje malé Divadlo Rokoko už sto let, je skoro neuvěřitelná záležitost. Opravdu unikátní.“
Zdroj a úvodní foto: divadlorokoko.cz
(zmk)
|